Ścieżka kariery

Jakie studia wybrać?

Wybór studiów to często jeden z trudniejszych wyborów w naszym życiu. Przynajmniej tak nam się wydaje, kiedy stoimy przed decyzją. Jak wybrać studia, jakie kierunki warto studiować i czym się kierować przy wyborze?

Jestem zwolenniczką jak najlepszego poznania siebie zanim zaczniemy dokonywać ważnych, życiowych wyborów. Nie da się wybrać dla siebie ścieżki, która da nam radość, satysfakcję i pieniądze, jeśli nie wiemy, co tak naprawdę chcemy robić. I jeśli nie odkryjemy, co nam tą radość przyniesie.

Można oczywiście wybrać studia i swój przyszły zawód w oparciu o prognozy rynku, o rady rodziców, cioć i wujków. Można iść na jakieś studia (np. inżynierskie lub ekonomiczne), „bo wszyscy idą”, „bo po tym jest praca”. Pytanie tylko, czy ta praca będzie nas cieszyć.

Jeśli wiemy, że ekonomia to coś, co nas fascynuje, to super. Kiedy mamy ciekawość świata i procesów w nim zachodzących, a przy tym analityczny umysł, to takie studia są własnie dla nas.

Jeśli jednak zupełnie nie wiesz, co chcesz w życiu robić, to też jest OK. Powiem nawet, że bardzo ok. Mało kto w wieku 19 lat wie, kim chce być za 5 czy 10 lat.

Świat zmienia się tak intensywnie i jednocześnie daje nam tyle możliwości, że szkoda się ograniczać do jednej, sztywnej i z góry zaplanowanej ścieżki kariery. Nie da się wszystkiego zaplanować. Szybciej niż kiedykolwiek pojawiają się nowe zawody, a stare w równie szybkim tempie przestają istnieć.

Testuj różne opcje

Sprawdzaj się w różnych miejscach pracy i na różnych stanowiskach.

Próbuj. Testuj. Ucz się nowych rzeczy i miej otwartą głowę.

Studia to najlepszy okres na takie testy. Nie mamy jeszcze takiej odpowiedzialności, jak na późniejszych etapach życia (nie mamy dzieci, kredytu itp…). Mamy za to pewne doświadczenia, sporo wiedzy i odwagę, żeby się sprawdzać na różnych polach. Bardzo do tego zachęcam.

Powiem jeszcze jedno: Kierunek studiów sam w sobie nie ma tak dużego znaczenia, jak nam się wydaje. Od czego więc zacząć, żeby dobrze wybrać studia?

Zacznij od poznania siebie

Zadaj sobie kilka ważnych pytań na początek, które pozwolą Ci wybrać ścieżkę dla siebie:

Dlaczego w ogóle chcesz iść na studia?

Zastanów się, czy chcesz iść na studia, żeby zdobyć określony tytuł i kontynuować naukę w danej dziedzinie?

Żeby pracować w określonym zawodzie i piąć się po szczeblach kariery?

Czy może zależy Ci na tym, żeby właśnie na studiach znaleźć coś, co Cię fascynuje i to rozwijać?

A może tak naprawdę chcesz poznać świetnych ludzi i spędzić fantastyczne 5 lat zanim staniesz się naprawdę „dorosły”?

Co lubisz robić?

Kluczowe pytanie, które pomoże Ci określić, w którą stronę iść i jaki kierunek wybrać. Szkoda by było „stracić” 5 lat na studiowanie czegoś, co zupełnie Cię nie interesuje. Zastanów się, co daje Ci flow? Jakie zadania wykonujesz z łatwością? Na jakich zajęciach chłoniesz każde słowo i czujesz, że czas przestaje istnieć.

W czym jesteś dobry?

Czy wiesz jakie są Twoje mocne strony? Czy wiesz, w czym jesteś dobry? Zastanów się, za co chwalą Cię inni? Za co sam siebie doceniasz? W czym jesteś lepszy niż inni? To własnie są Twoje talenty.

Uważam, że rozwijając mocne strony masz szansę być naprawdę świetny w tym, co robisz. Przynosi to zdecydowanie lepsze efekty, niż kiedy tracisz energię na walkę słabymi stronami i maskowanie niedoskonałości.

Jak odkryć swój talent? Przeczytaj w moim poprzednim poście: tutaj.

Jaki rodzaj pracy preferujesz?

Zastanów się, czy lepiej się czujesz w kontakcie z ludźmi czy lepiej Ci się pracuje indywidualnie?

Czy lubisz działać pod presją czasu, czy odnajdujesz się w dynamicznym otoczeniu czy potrzebujesz planu i z góry określonych priorytetów i obowiązków?

Czy lubisz brać na siebie odpowiedzialność i podejmować decyzje samodzielnie, czy wolisz, żeby ktoś podejmował ważne decyzje za Ciebie?

Jak sobie wyobrażasz idealne miejsce pracy?

Spróbuj wyobrazić sobie idealne miejsce pracy i pod tym kątem zastanów się jakie studia Cię do niego przybliżą. Przeanalizuj możliwe ścieżki kariery po kierunku studiów, o którym myślisz i skonfrontuj to z Twoimi wyobrażeniami o wymarzonym miejscu pracy.

Określ to swoje idealne miejsce pracy z jak największymi szczegółami. Łącznie z tym, od czego zaczyna się Twój dzień pracy i jak się kończy. Czy siedzisz na open space czy masz swój pokój, który dzielisz z max. kilkoma osobami. Czy jest jasno i przestronnie, a może pracujesz w terenie i każdy dzień jest nieprzewidywalny. Czy pracujesz z ludźmi czy bardziej z liczbami, programami itp…

Kompetencje przyszłości

Uważam, że każde studia dadzą nam coś bezcennego: otwarcie na innych, szerokie spojrzenie, umiejętność pracy w grupie, umiejętność zarządzania czasem i rozwinięcie innych kompetencji miękkich.

Z przeprowadzonych badań i rozmów z przedstawicielami działów HR wielu korporacji wiem, że to właśnie miękkie kompetencje, szczególnie umiejętność skutecznej komunikacji i zarządzania czasem, są tymi kluczowymi, pożądanymi przez wszystkich kompetencjami.

Rozwijaj zatem te kompetencje na różnych polach. W życiu prywatnym, w aktywnościach pozauczelnianych, w działalności w kołach naukowych, wolontariacie i innych obszarach.

Studiuj to, co Cię interesuje i co może przerodzić się w Twoją pasję, a pracę wybierz zgodnie z talentami, tak, aby je jak najlepiej wykorzystać.

Szkoda życia na robienie czegoś, czego się nie lubi i co przychodzi z wielkim trudem i wymaga ogromnego wysiłku lub poświęcenia. Nawet jeśli miałoby to być świetnie płatne.

Uważam, że jeśli jesteś w czymś dobry i chcesz się w tym obszarze rozwijać, to i tak odniesiesz sukces. Niezależnie od tego, czy jesteś humanistą czy informatykiem.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o