talent
Mocne strony

Talent – czym jest i jak go odkryć

Każdy ma talent. Wbrew pozorom talent to nie jest coś wyjątkowego i rzadko spotykanego. Talent owszem, czyni nas wyjątkowym, ale cała sztuka polega na tym, żeby swój talent odkryć i wykorzystywać go w życiu.

Czym jest talent

Talent to coś, co przychodzi nam łatwo, bez większego wysiłku. Coś, co bardzo lubimy robić i w czym jesteśmy naprawdę dobrzy.

Każdy ma talent. Wielu z nas ma ich kilka. Kojarzy nam się najczęściej z malarstwem, muzyką czy tańcem.

Talentem może być jednak w takim samym stopniu umiejętność przelewania myśli na papier, czyli tzw. lekkie pióro, umiejętność przemawiania, negocjacji bądź łagodzenia konfliktów.

Talentem jest też charyzma, umiejętność przekonywania do własnych pomysłów, czytania map, sprawnego liczenia, myślenie strategiczne i wiele innych.

Jak najłatwiej odkryć swój talent

Żeby znaleźć to, w czym jesteśmy wyjątkowi warto na początku odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Znajdź chwilę dla siebie, weź kartkę i długopis, zadbaj o to, żeby mieć spokojną głowę i zastanów się:

1. Czego uczyłeś się naprawdę szybko i bez większego wysiłku?

2. Co sprawia Ci największą frajdę?

3. Co najbardziej lubiłeś robić w dzieciństwie?

4. Jakie czynności sprawiają, że czujesz satysfakcję?

5. Za co inni najczęściej Ci dziękują?

6. Co mógłbyś robić przez dłuższy czas nie czując zmęczenia?

7. Kiedy tracisz poczucie czasu? Co wprawia Cię w stan flow, czyli jakie czynności sprawiają, że czas przestaje dla Ciebie istnieć?

8. Co byś robił, gdybyś nie był niczym ograniczony? Gdybyś nie musiał myśleć o pieniądzach, zobowiązaniach, oczekiwaniach i ocenie innych. Gdybyś nie musiał pracować. Jaki zawód byś wybrał? Na co poświęcał swój czas?

9. Za co podziwiają Cię inni?

10. Za co sam siebie doceniasz?

Odpowiedzi na powyższe pytania tworzą obraz Twoich mocnych stron. Wypisz wszystkie i zobacz, co się powtarza, co Ci podpowiada serce, przy jakiej odpowiedzi czujesz pozytywne emocje. Uczucia i intuicja są bardzo pomocne w określaniu talentów, bo talent to radość, lekkość i flow.

Właściwe określenie tego, co jest naszą mocną stroną bardzo ułatwia życie, sprawia, że staje się ono pełniejsze i bardziej satysfakcjonujące. Czujemy, że jesteśmy w dobrym miejscu.

Kiedy już wiemy, w czym jesteśmy dobrzy, kolejnym krokiem jest szukanie tego, co możemy robić w życiu i jednocześnie na tym zarabiać, wykorzystując te nasze mocne strony i talenty.

Kariera w oparciu o talenty rozwija się szybciej i bardziej spektakularnie. Mamy szansę na dużo większy sukces, niż kiedy walczymy z naszymi niedoskonałościami i staramy się ze wszystkich sił udowodnić sobie, że damy radę. Dużo łatwiej jest oprzeć swoje działania na tym, co potrafimy i lubimy robić.

Co zyskujemy wykorzystując swoje talenty?

Jestem zwolenniczką korzystania z talentów i wzmacniania mocnych stron, tak, aby stały się one naszą wizytówką.

  • Korzystając z mocnych stron, mniejszym wysiłkiem i z większym powodzeniem osiągniemy sukces.
  • Wykorzystując naturalne talenty czujemy spełnienie i satysfakcję.
  • Znając siebie budujemy spójny wizerunek i autorytet w oczach innych.
  • Wiemy, co nam służy, a co nie. Szybciej podejmujemy decyzje i są one dla nas łatwiejsze.
  • Osiągamy sukces i czujemy, że robimy to, do czego jesteśmy stworzeni. Że jesteśmy we właściwym miejscu. Czerpiemy satysfakcję ze swoich działań.

Korzyści jest więcej niż jesteśmy sobie w stanie wyobrazić. Uważam, że świadomość mocnych stron i życie w zgodzie z nimi to najlepsze, co możemy dla siebie zrobić.

Talenty są po to, by z nich korzystać. By je rozwijać i dzielić się nimi z innymi ludźmi.

Jeśli nadal trudno Ci jasno określić co jest Twoim największym talentem, polecam test StrengthsFinder. Test jest płatny, ale uważam, że warto. Zresztą sama jestem wielką fanką talentów Gallupa i życia zgodnego z talentami.

Świetnie o talentach pisze Dominik Juszczyk, ekspert i pasjonat tematu. Jest wielką inspiracją, a jego wpisy są zawsze solidną dawką dobrej energii.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w określeniu swoich mocnych stron, chcesz odkryć w czym jesteś dobry, co w sobie rozwijać i jak to robić, napisz do mnie i umów się na spotkanie.

Pracuję z ludźmi, doradzam w wyborze najlepszej, indywidualnej ścieżki kariery, pomagam odkryć mocne strony i pokazuję jak można je efektywnie wykorzystać, żeby robić to, co się lubi i na tym zarabiać. Więcej szczegółów znajdziesz w zakładce o mnie.
Zapraszam 🙂

7
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
artoffoto.euKasiaToukieAnetaBookendorfina Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Anne 18
Gość

Fajny mądry post. Wiele osób powinno go przeczytać.

Bookendorfina
Gość

Czasem potrzeba kilku lat i sporej dawki doświadczeń, aby odkryć go wreszcie w sobie, a kiedy indziej on sam nas zaskakuje. 🙂

Aneta
Gość

W sumie nadal nie wiem jaki mam talent mimo że zbliżam się do 30stki. Kiedyś śpiewałam, jednak zdarzyło się tyle, że musiałam z tego zrezygnować. Potem trochę utknęłam na mieliźnie…

Toukie
Gość

Podobno każdy z nas ma jakiś talent 🙂 trzeba go tylko odkryć i oszlifować 🙂 podobno.

artoffoto.eu
Gość

Tak mówią…

artoffoto.eu
Gość

Dobre opracowanie. Warto się zastanowić i odszukać w sobie coś w czym jesteśmy dobrzy a potem już tylko nad tym pracować.