targi pracy
Targi Pracy

Targi pracy – dlaczego warto?

Targi pracy to świetna okazja nie tylko do znalezienia pracy ale też do zorientowania się co na rynku pracy piszczy. Dlaczego warto brać w nich udział i co poza pracą nam mogą dać?

Jesień to czas targów pracy. Chwilę po rozpoczęciu roku akademickiego pojawiają się mnóstwo okazji do udziału w targach pracy i kariery. Warto się wybrać nie tylko na targi uczelniane ale też na inne imprezy, podczas których prezentują się pracodawcy.

Ja wiem, że w sieci można znaleźć mnóstwo ofert pracy, praktyk i staży. Że można aplikować online, przez formularze bądź wysyłając CV mailem. Że o firmie można przeczytać na stronie. Oczywiście wszystko to prawda. Jednak wg mnie bezpośredni kontakt z pracodawcą jest bezcenny z wielu powodów.

Targi Pracy oczami pracodawcy i odwiedzającego

Piszę ten tekst bogata w doświadczenia udziału w Targach Pracy zarówno jako pracodawca, jak organizator.

Przez wiele lat pracując na jednej z krakowskich uczelni organizowałam Targi Pracy. Miałam bezpośredni kontakt z firmami, które brały w nich udział jako wystawcy. Rozmawiałam też ze studentami i absolwentami, którzy odwiedzali targi poszukując pracy.

Rozmawiając z jednymi i z drugimi wiem, na co zwracają uwagę i po co przychodzą na targi. Wiem, co jest dla nich ważne i czego oczekują od siebie nawzajem.

Przez wiele lat miałam okazję obserwować jak zmienia się podejście pracodawców i jak zmieniają się oczekiwania pracowników. Nie zmieniło się tylko jedno: bezpośredni kontakt może nam dać więcej korzyści, niż jesteśmy w stanie sobie wyobrazić. Oto najważniejsze z nich:

Dlaczego warto wybrać się na Targi Pracy?

Poznasz firmy, które są obecne na rynku pracy i aktywnie poszukują pracowników. Będziesz mógł zapoznać się z ich ofertą, dowiedzieć więcej na temat branży, w której działają oraz stanowisk, na jakie prowadzą rekrutację.

Targi pracy to nie raz jedyna okazja, żeby porozmawiać z pracodawcą w cztery oczy jeszcze przed spotkaniem rekrutacyjnym. Można zapytać o wszystko, co chce się wiedzieć na temat pracy w danej firmie i na określonych stanowiskach. Można dowiedzieć się jakie są wymagania i co można zrobić, jeśli np. nie wszystkie spełniamy. To też świetna okazja do sprawdzenia, jacy ludzie pracują w danej firmie i czy jest nam z nimi po drodze. Często to, co mówią o firmie jej pracownicy jest najlepszym źródłem wiedzy na temat firmy.

Jeśli jakaś oferta Ci się spodoba, podczas targów można zostawić CV w dobrych rękach. Będziesz mieć już za sobą pierwszy etap rekrutacji. Bywa i tak, że krótka rozmowa z rekruterem zaowocuje zaproszeniem do kolejnego etapu rekrutacji – spotkania w siedzibie firmy.

targi pracy

Warsztaty. Podczas targów bardzo często odbywają się warsztaty i szkolenia prowadzone przez ekspertów w swojej dziedzinie – przedstawicieli firm. Warsztat świetna okazja do podniesienia swoich kompetencji oraz do pokazania się z dobrej strony przyszłemu pracodawcy. Aktywny udział w warsztacie zawsze procentuje. Podobnie jak w przypadku bezpośredniej rozmowy z rekruterem, podczas warsztatu możesz zadać prowadzącemu pytania, które są dla Ciebie istotne. Takie, na które nie znajdziesz odpowiedzi w żadnym folderze o firmie.

Bezpłatne konsultacje CV i próbne rozmowy kwalifikacyjne to kolejny powód, dla którego warto wybrać się na targi pracy. Podczas targów bardzo często eksperci, którzy na co dzień czytają setki dokumentów aplikacyjnych są do Waszej dyspozycji. Podpowiadają jak napisać CV, żeby było skuteczne i zaowocowało zaproszeniem na rozmowę. Często są też prowadzone symulacje rozmów kwalifikacyjnych. To doskonała okazja, żeby się sprawdzić, oswoić z tą dość stresującą sytuacją i otrzymać bezcenny feedback od rekrutera.

Rozmowa targi pracy

Udział w targach pracy jest też doskonałym pomysłem, jeśli nie do końca wiemy, co chcemy w życiu robić. Jeśli zastanawiamy się, jaką ścieżkę kariery wybrać.

Rozmowy z przedstawicielami różnych firm mogą być inspiracją w kwestii wyboru zawodu. Różnorodność pomysłów na karierę jest ogromna. Na targach wystawiają się firmy z różnych branż, oferujące ciekawe ścieżki kariery. Wystarczy mieć otwartą głowę i zastanowić się jakie pytania warto zadać pracodawcy. A przede wszystkim zadać sobie pytanie: co tak naprawdę jest dla mnie ważne. O tym, jak się tego dowiedzieć napiszę już wkrótce.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o