Dobre CV
CV

Jak napisać dobre CV?

Są stanowiska, na które spływa kilkaset aplikacji. Jak sprawić, żeby z tej ogromnej liczby rekruter wybrał właśnie Twoje CV i zaprosił Cię do udziału w kolejnym etapie rekrutacji?

Dobre CV to CV proste i esencjonalne. Powinno się zmieścić na jednej stronie A4 (maksymalnie na dwóch), nawet jeśli masz bogate doświadczenie zawodowe. Cała sztuka polega na tym, by umieścić w CV tylko informacje, które będą istotne dla przyszłego pracodawcy i potrzebne na stanowisku, na które aplikujemy.

Sprawdź jakie informacje powinny się znaleźć w dobrze napisanym CV i czym się takie CV powinno charakteryzować.

Dane osobowe

Dane takie jak: imię i nazwisko, telefon i adres e-mail są niezbędne. Możemy też dodać adres zamieszkania bądź datę urodzenia, ale nie jest to już tak istotne.

Zdjęcie

Jako rekruter doceniam jeśli CV zawiera zdjęcie. Dla mnie to dużo mówi o kandydacie. I zawsze nieco łatwiej taki kandydat zapada w pamięć. Zdania co do zasadności umieszczania zdjęcia są podzielone, ale dla mnie dobre, profesjonalne zdjęcie na którym kandydat ma pogodny wyraz twarzy działa bardzo na plus.

Doświadczenie zawodowe

Doświadczenie zawodowe to najważniejsza informacja w CV. Informacje o doświadczeniu powinny być umieszczone zaraz pod podstawowymi danymi. Nawet jeśli mamy niewielkie doświadczenie zawodowe, rekruter/pracodawca własnie na doświadczenie najbardziej zwraca uwagę. Przy niewielkim doświadczeniu znaczenie ma każda praktyka, pomoc czy wolontariat. Wszystko to świadczy o naszej aktywności.

Jeśli doświadczenie jest spore pamiętajmy, że CV piszemy zawsze pod kątem danego stanowiska. Wybierajmy te zadania i umiejętności, które są istotne z punktu widzenia pracodawcy na określonym stanowisku. Pomińmy te, które może i wydają się nam interesujące, ale kompletnie nie mają związku z naszym przyszłym zajęciem.

Podstawowa zasada:

CV piszemy zawsze pod konkretne ogłoszenie. Modyfikujemy za każdym razem przed aplikacją dostosowując do wymagań i profilu kandydata.

Pozycje w CV piszemy zawsze w formie odwróconej chronologii. Na samej górze powinna się znaleźć najbardziej aktualne miejsce pracy. Na samym dole te najstarsze, często najmniej istotne.

Wykształcenie

Piszemy zawsze daty rozpoczęcia i zakończenia oraz nazwę szkoły, wydział, kierunek, specjalność i uzyskany tytuł. Podobnie jak w przypadku doświadczenia używamy odwróconej chronologii.

Znajomość języków obcych

W CV powinna się też znaleźć informacja dotyczące naszej znajomości języków obcych oraz ich poziomu. I zawsze piszmy w CV prawdę. Szczególnie, że w przypadku znajomości języków obcych ta prawda jest dość łatwa do zweryfikowania. Najczęściej podczas rozmowy rekruter po prostu przechodzi na wybrany język i przez chwilę prowadzi rozmowę w tym języku. Nie warto więc tutaj koloryzować.

Kursy i szkolenia

Można tutaj zamieścić ukończone dodatkowe kursy i szkolenia istotne z punktu widzenia stanowiska na które aplikujemy. Wpisujemy tutaj wszystko, co nie zalicza się do szkoły i studiów. Piszemy datę ukończenia kursu/szkolenia, tytuł szkolenia, nazwę instytucji szkoleniowej oraz czas trwania.

Dodatkowe kwalifikacje i umiejętności

Warto wpisać tutaj nasze kompetencje miękkie i wszystkie umiejętności, które mogą świadczyć o naszym profesjonalizmie, zaangażowaniu, proaktywności i chęci podnoszeniu kwalifikacji. Pamiętajmy jednak aby i tym razem zastanowić się, czy będą one przydatne na stanowisku, na które aplikujemy.

Zainteresowania

Moja ulubiona część CV. Wbrew pozorom ciekawe pasje, bądź te, wymagające sporej dyscypliny bądź wytrwałości mogą zaważyć o dalszych losach kandydata.

pasje

Jeśli mamy dwie osoby, które spełniają wszystkie wymagania ale jedna z nich ma ciekawą pasję, o której opowiada z błyskiem w oku, a druga nie potrafi powiedzieć nic na temat tego, jak lubi spędzać czas poza pracą, to najczęściej w pamięci pozostanie nam ten pierwszy kandydat.

Pasja wiele mówi o kandydacie. Np. uprawianie sportów ekstremalnych często będzie świadczyło o odwadze, brawurze i odporności na stres.

Są też i takie stanowiska, na których bardziej liczą się np. dokładność, dyscyplina i ciągłe doskonalenie się w danej dziedzinie. Tutaj lepsze wrażenie zrobi kandydat, który np. biega maratony i opowiada o tym, jak trudne były dla niego początki i jak wielkiej dyscypliny, wytrwałości i porannego, regularnego wstawania wymagało dojście do tego etapu na jakim jest teraz.

Ciekawa pasja w CV jest też dobrym powodem do rozpoczęcia rozmowy i rozładowania u kandydata napięcia związanego z rozmową kwalifikacyjną.

Więcej na temat pytań, z jakimi możecie się spotkać podczas rozmowy przeczytacie tutaj.

Podsumowując:

Jasne, konkretne i dopasowane do stanowiska CV jest kluczem do sukcesu na pierwszym etapie rekrutacji.

Jeśli spełniamy wymagania i mamy doświadczenie w danym obszarze, pozostaje nam tylko ubrać nasze atuty w zwięzłą, jasną i przejrzysta formę, z wyraźnym podziałem na sekcje i w stonowanej szacie graficznej.

Na wielu portalach związanych z pracą i karierą dostępne są profesjonalne szablony do pobrania. Warto z nich skorzystać lub zainspirować się i samodzielnie przygotować CV albo po prostu zlecić je komuś, kto się na tym zna i wie, jak powinien wyglądać dokument, żeby rekruter zadzwonił z propozycją spotkania.

Jeśli potrzebujesz wsparcia przy napisaniu CV lub innych dokumentów aplikacyjnych, chętnie pomogę. Napisz do mnie na adres:  kasia@zaprojektujsiebie.pl

Na co dzień oceniam setki CV i wiem z doświadczenia, że o tym, czy dany kandydat otrzyma zaproszenie na rozmowę czy nie, decyduje zazwyczaj kilka pierwszych sekund podczas czytania jego CV. Warto zadbać, żeby na tym pierwszym, decydującym etapie odnieść sukces. Potem wszystko jest już w Twoich rękach 🙂

Powodzenia!

5 kroków do skutecznego CV

Pobierz bezpłatny niezbędnik skutecznego CV

Zapisz się do newslettera i odbierz prezent.

Please wait...

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
KasiaNatalia Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Natalia
Gość

Obecnie jestem w domu z dzieckiem. Niebawem jednak będzie czas powrotu do pracy. Nie mam pojęcia jak zaznaczyć w CV czas urlopu wychowawczego. Przecież te 2 lata to doświadczenie nie tylko w opiece nad dzieckiem, ale cierpliwość, organizacja, planowanie 😉