Rozmowa kwalifikacyjna
Rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna – pytania

Szukasz pracy. Przygotowałeś już świetne CV i zaaplikowałeś na wymarzone stanowisko. Właśnie dzwonił rekruter z zaproszeniem na spotkanie. Przed Tobą kolejny etap procesu rekrutacji: rozmowa kwalifikacyjna.

Rozmowa może się odbyć zarówno twarzą w twarz, poprzez video-komunikator, jak i przez telefon. Niezależnie od tego, w jakiej formie będzie przebiegać, pewne pytania powtarzają się niemal zawsze. Dobrze się do nich odpowiednio wcześnie przygotować, żeby wypaść na rozmowie profesjonalnie i ograniczyć stres do minimum.

Stres podczas rozmowy towarzyszy niemal każdemu. Jednak kiedy będziesz wiedzieć jakich pytań możesz się spodziewać, będziesz mógł przemyśleć sobie na nie odpowiedzi i odpowiednio się przygotować, co znacząco ograniczy ten stres.

Idealnie jeśli przećwiczysz kilka razy odpowiedzi na standardowe pytania. Najlepiej przed kamerą albo w domu przed lustrem. Super, jeśli możesz przećwiczyć je z kimś bliskim, kto wejdzie w rolę rekrutera. Taka osoba dodatkowo da Ci informację zwrotną, a Ty przy okazji będziesz mógł oswoić się z tą sytuacją w bezpiecznych warunkach.

Nie zapomnij o znaczeniu autoprezentacji podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Więcej na jej temat przeczytasz tutaj.

Zobacz jakie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej najprawdopodobniej padną:

Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie?

To jest pytanie częściowo sprawdzające, co wiesz na temat firmy, do której aplikujesz, czyli na ile przygotowałeś się do rozmowy. Oczywiście im więcej wiesz, tym lepiej.

Twoja odpowiedź powie też rekruterom czy świadomie zaaplikowałeś do tej właśnie firmy, czy może Twoja aplikacja była efektem hurtowej wysyłki CV (gdzie popadnie). Jeśli odpowiesz, że nie miałeś czasu na rozeznanie się, czym się firma zajmuje, będzie to pierwszy sygnał dla rekrutera, że nie bardzo Ci zależy na tej pracy.

Dlaczego chcesz pracować na tym stanowisku?

Pytanie sprawdzające, czy świadomie aplikujesz na dane stanowisko. Twoja odpowiedź pozwoli ocenić czy znasz swoje mocne strony i czy mogą być one przydatne na tym stanowisku. Mówiąc wprost: jakie korzyści firma będzie miała zatrudniając właśnie Ciebie.

To pytanie ma również na celu sprawdzenie Twojej motywacji do pracy. Warto dobrze przemyśleć odpowiedź i przygotować się wcześniej. Im mocniej zaakcentujesz swoje atuty, umiejętności i doświadczenie pasujące do opisu stanowiska, tym lepsze zrobisz wrażenie.

Proszę powiedzieć coś o sobie

Odpowiedź na to pytanie powinna utwierdzić rekrutera, że jesteś idealnym kandydatem na to stanowisko. Wymień zatem swoje mocne strony, opisz doświadczenie, które posiadasz, i które przyczyni się do rozwoju firmy. Opowiedz o swoich sukcesach, prowadzonych projektach i posiadanych przez Ciebie cechach charakteru. Podkreśl wszystko, co będzie atutem na danym stanowisku.

Możesz powiedzieć, jak wyglądała Twoja ścieżka kariery i co robisz w wolnym czasie. To pytanie jest dla Ciebie szansą na dobre zaprezentowanie się.

Jakie są Twoje mocne strony?

Zastanów się odpowiednio wcześnie jakie posiadasz mocne strony. Najpierw wypisz ich jak najwięcej. Określ wszystkie obszary i zadania, w których czujesz się dobrze. Zanotuj to, co znajomi mówią o Tobie, za co Cię chwalą. Wypisz wszystko, za co siebie lubisz i co w sobie cenisz. Niech to będą cechy charakteru, doświadczenie, talenty, kompetencje….

A potem wybierz te, które wiążą się z pracą na stanowisku, o które się ubiegasz. Opowiedz w jaki sposób Twoje atuty przełożyły się na dotychczasową pracę. Jak pomogły Ci osiągnąć sukces. Podaj przykłady.

Jakie są Twoje słabe strony?

Pytanie, do którego również dobrze się przygotować wcześniej. I wcale nie chodzi o to, żebyś mówił: jestem leniwy i mam słomiany zapał. Niczego nie udaje mi się doprowadzić do końca. Nie potrafię dogadywać się z ludźmi itp…

Spróbuj natomiast opisać coś, co było dla Ciebie trudnością i opowiedz, w jaki sposób sobie z tym poradziłeś. Ewentualnie co Ci dało uświadomienie sobie, że jest to Twoja słaba strona. Ważne jest pokazanie, że nad tym pracujesz. Np. kiedyś często się spóźniałem, teraz zawsze staram się wyjść 10 minut wcześniej i to pozwala mi niemal całkowicie uniknąć spóźnień.

Dlaczego powinniśmy zatrudnić właśnie Ciebie?

Pytanie mocno wiąże się z pytaniem o Twoje mocne strony. Powinieneś tutaj zaznaczyć czym się wyróżniasz spośród innych kandydatów, jakie są Twoje atuty, jakie masz doświadczenie, które mogłoby być wykorzystane w nowej pracy. W skrócie znów odpowiedź powinna sprowadzać się do pytania: co pracodawca zyska zatrudniając Cię.

Jaki jest Twój największy sukces?

Twoja odpowiedź na to pytanie świadczy o tym, jak dobrze potrafisz się zaprezentować i czy znasz swoją wartość.

Umiejętność mówienia o sukcesach i znajomość swoich atutów jest bardzo pożądaną cechą. Mimo, że może nam się kojarzyć z chwaleniem się, warto się tego nauczyć.

Warto przygotować się wcześniej na takie pytanie. Opowiedz o projekcie z przeszłości czy wydarzeniu, które nawiązuje do pracy na nowym stanowisku.

To jest świetna okazja do pokazania, że posiadasz doświadczenie, które jest niezbędne w nowej pracy.

Jaka jest Twoja największa porażka?

Podobnie jak w przypadku słabych stron odpowiadając na to pytanie raczej opowiadamy o trudnych sytuacjach, w jakich się znaleźliśmy, i o sposobach, w jakich je rozwiązaliśmy. Warto podkreślić, że sami znaleźliśmy rozwiązanie i że ostatecznie wszystko dobrze się skończyło. A jeśli nie, to pokazać, czego się dzięki temu nauczyliśmy.

Gdzie widzisz siebie za 5 lat?

To pytanie jeszcze czasem pada z ust rekrutera. Jest dość trudne i mało lubiane przez kandydatów. Chociaż pada coraz rzadziej podczas rozmowy, mimo wszystko nie zaszkodzi się zastanowić nad odpowiedzią.

Większość z nas nie wie, gdzie będzie za 5 lat. Warto jednak podkreślić, że chcemy się rozwijać, doskonalić umiejętności, zdobywać wiedzę ekspercką itp… Jednym słowem warto pokazać, że jesteśmy otwarci i chętni do rozwoju, zmotywowani i ambitni.

Odpowiadając na to pytanie pamiętaj, że rekruter często sonduje w ten sposób, czy zamierzasz się z tą firmą wiązać na dłużej, czy jest to dla Ciebie tylko przystanek w drodze do celu.

Opisz swoje idealne miejsce pracy/swoją wymarzoną pracę

To pytanie nieco podchwytliwe, więc raczej nie puszczajcie wodzy wyobraźni mówiąc: 2 godziny dziennie, na plaży, na hamaku z drinkiem w jednej ręce, z laptopem w drugiej i koniecznie pod palmą… Jeśli staracie się o pracę w banku, w obsłudze klienta 😉

Dobrze po prostu, jeśli nasza wizja idealnej pracy pokryje się z pracą, o jaką się właśnie ubiegasz. Jeśli więc marzysz o pracy bez sztywnych reguł i zasad, elastycznym czasie pracy i decydowaniu o sobie, bez przełożonego i regulaminów, to raczej nie aplikuj na stanowisko doradcy kredytowego, asystenta lub  księgowego.

Jakich cech oczekujesz od swojego przełożonego?

To pytanie również zadawane jest w celu sprawdzenia, czy jesteś tym, kogo firma chce zatrudnić. Chodzi tutaj o to, żeby pomiędzy pracownikiem i jego bezpośrednim przełożonym była dobra komunikacja i najlepiej tzw. chemia.  Odpowiedź na to pytanie pozwoli i Tobie i firmie zaoszczędzić rozczarowań w przypadku, gdy macie zupełnie rozbieżne oczekiwania. Pozwoli też określić, na ile jesteś samodzielny, czy wolisz wykonywać polecenia czy sam sobie ustalać pracę itp…

Co lubiłeś najbardziej w swojej poprzedniej pracy?

To pytanie pozwoli rekruterowi zorientować się, jakie zadania przychodzą Ci z łatwością, w czym jesteś dobry. Twoja odpowiedź wskaże Twoje atuty i pozwoli sprawdzić czy są rzeczywiście takie, jak powiedziałeś wcześniej, odpowiadając na pytanie dotyczące mocnych stron.

Co lubiłaś najmniej w swojej poprzedniej pracy?

Analogicznie jak w poprzednim pytaniu, Twoja odpowiedź pozwoli rekruterowi ocenić, w jakich czynnościach będziesz słabszy, co zdecydowanie nie jest Twoją mocną stroną. Jeśli więc aplikujesz na stanowisko handlowca, a szczerze nie znosisz rozmawiać z ludźmi, to dobrze się zastanów czy na pewno powinieneś brać pod uwagę taką pracę.

Z jakim typem ludzi Ci się pracuje najłatwiej, a z jakim najtrudniej?

Pytanie ma na celu sprawdzenie, czy będziesz pasował do zespołu. Nie ma tutaj jednej uniwersalnej odpowiedzi, szczególnie jeśli nie wiesz jaki jest zespół, jaka jest kultura organizacyjna firmy. Czasem można samemu wydedukować, że jeśli aplikujesz np. do księgowości to raczej będziesz miał do czynienia z dokładnymi, skrupulatnymi introwertykami niż z rozemocjonowanymi, energicznymi ekstrawertykami.

Musisz się po prostu szczerze sobie na to pytanie odpowiedzieć. W końcu z tymi ludźmi będziesz potem pracować wiele miesięcy a nawet lat.

Co Cię motywuje do pracy?

To pytanie również ma na celu sprawdzenie, czy dobrze się będziesz czuł w danej firmie i z zasadami tam panującymi. Jeśli np. w firmie jest stosowana głównie motywacja finansowa, a Ty potrzebujesz ciągłego feedbacku bądź pochwał, to raczej nie będziesz się czuł zmotywowany w takich warunkach.

Jeśli motywują Cię ciągłe wyzwania i szybko zmieniające się otoczenie, a aplikujesz do spokojnej pracy na stanowisku korektora tekstów, to również nie jest to dla Ciebie najszczęśliwszy wybór.

Dobrze jest podać przykład jakiegoś zadania, z którego jesteś wyjątkowo dumny, opowiedzieć co wtedy robiłeś i dlaczego przyniosło Ci to tyle satysfakcji.

Wynagrodzenie, czyli jakie są Twoje oczekiwania finansowe?

Pytanie często niewygodnie i trudne dla kandydata, choć powinno być zupełnie naturalne. Jeśli oferujemy komuś nasz czas, umiejętności i zaangażowanie powinniśmy też umieć ocenić ile są one warte.

Często jednak obawiamy się tego pytania i jest nam niezręcznie kiedy pada. Najczęściej obawiamy się, że jeśli podamy zbyt wysoką kwotę, nasza kandydatura zostanie odrzucona. Jeśli natomiast podamy zbyt niską, niedługo po rozpoczęciu pracy poczujemy się sfrustrowani wysokością zarobków.

Polecam dostępne w internecie raporty płacowe lub po prostu podpytanie znajomych. Znając rynkowe stawki łatwiej Ci będzie oszacować własne oczekiwania.

W rozmowie można podać nieco wyższe oczekiwania (mogą to być widełki) i zaznaczyć, że podawane przez nas wynagrodzenie jest do negocjacji. Ewentualnie można powiedzieć, że praca jest na tyle ciekawa i zgodna z tym, co chcemy robić, że kwestia wynagrodzenia nie jest sprawą kluczową.

Dlaczego chcesz zmienić pracę?

Niezależnie od tego jaki jest powód: czy zmieniasz ją, bo nie mogłeś dogadać się z szefem, czy zarobki były za niskie i bez szans na podwyżkę, czy nie radziłeś sobie z obowiązkami, bądź szczery i staraj się podkreślić, że głównym powodem zmiany jest chęć rozwoju i znalezienie pracy bardziej adekwatnej do Twoich umiejętności, doświadczenia i zainteresowań zawodowych.

cv

Na koniec pamiętaj, że im więcej przykładów ze swojego życia podasz na poparcie tego, co mówisz, tym bardziej wiarygodnie brzmisz dla rekrutera.

Pytań może być znacznie więcej. Jeśli macie swoje doświadczenia, zapraszam do podzielenia się w komentarzach.

A ja tymczasem życzę luzu i uśmiechu na rozmowie.

Uśmiech i swobodna postawa, choć przez kandydata niedoceniane, w rzeczywistości bardzo dużo ułatwiają. Pozwalają zrobić dobre pierwsze wrażenie i zatuszować niewielkie niedociągnięcia spowodowane przez stres.

Powodzenia na rozmowie!

K.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o