Autoprezentacja
Rozmowa kwalifikacyjna

Autoprezentacja

Jak zrobić dobre wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej lub innym ważnym spotkaniu? Jak być dobrze zrozumianym i odbieranym we właściwy sposób? Co to jest autoprezentacja i dlaczego jest taka ważna?

Co to jest autoprezentacja

Autoprezentacja to sposób w jaki komunikujemy innym kim jesteśmy lub jak chcemy być odbierani. Komunikujemy to bardziej lub mniej świadomie poprzez swoje zachowanie, ubiór i mowę ciała.

Jeśli robimy to nieświadomie, nie mamy zbyt dużego wpływu na to, jak nas widzą inni. Jeśli jesteśmy świadomi tego, że sposób naszego zachowania i ubioru daje innym informacje o nas samych, możemy na ten odbiór wpływać. Wysyłamy komunikaty cały czas, czy tego chcemy, czy nie.

Od czego zależy to jak odbierają Cię inni?

Jest kilka czynników, które wpływają na naszą autoprezentację. Ich świadomość zwiększa pewność siebie i szansę na sukces podczas ważnych spotkań. Pomaga też tworzyć spójny wizerunek, budować własną markę i dobre relacje z innymi.

Właściwa autoprezentacja polega na eksponowaniu mocnych stron, skupieniu się na pozytywnych aspektach naszej osobowości i wyglądu. To spójność zachowania i wyglądu z tym, co myślimy i jak się zachowujemy.

Bardzo dużo zależy od pierwszego wrażenia jakie zrobimy na innych. Na zrobienie pierwszego wrażenia mamy mniej niż minutę, natomiast utrzymuje się ono bardzo długo i jeszcze trudniej je zmienić.

Co zatem wpływa na to, jak postrzegają nas inni?

Postawa

Jeśli jesteś zgarbiony, masz ciasno splecione ręce, pochyloną głowę i całym ciałem wysyłasz sygnał, że źle się czujesz w tej sytuacji, to raczej nie zrobisz dobrego wrażenia na rozmówcy.

Pozytywne wrażenie robi wyprostowana, swobodna postawa, podniesiona głowa, ręce ułożone swobodnie i stanie na lekko rozstawionych nogach. Ani krzyżowanie nóg, ani zbyt szerokie rozstawienie nie wygląda dobrze.

Jeśli nie wiemy, co zrobić z rękami, zawsze dobrze mieć ze sobą notes, długopis, kalendarz. Coś, co sprawi że ręce będą zajęte i jednocześnie będziemy wyglądać profesjonalnie.

Podobnie w pozycji siedzącej. Siedząc z nogą na nogę (kostka na kolanie), rękami za głową i jeszcze odchylając się do tyłu (ta postawa dotyczy głównie mężczyzn) robimy wrażenie zbyt pewnych siebie, zbyt swobodnych i lekceważąco traktujących rozmówcę.

Kiedy siedzimy na brzegu krzesła, bawimy się nerwowo długopisem i unikamy kontaktu wzrokowego, sprawiamy wrażenie osoby, która czuje się niepewnie i chce jak najszybciej skończyć rozmowę i uciec.

Dobrze jeśli siedzimy swobodnie i pewnie, z rękami na stole, lekko pochylając się w stronę rozmówcy i patrzymy mu w oczy podczas rozmowy. Jesteśmy odbierani jako osoba zainteresowana i otwarta.

pewnosc siebie

Ubiór

Ubiór to jeden z pierwszych elementów, na podstawie którego wyrabiamy sobie opinię o innych. Jeśli zależy nam na tym, żeby zrobić dobre wrażenie na ważnym spotkaniu, ubiór powinien być przede wszystkim dostosowany do sytuacji.

Kiedy idziemy na rozmowę kwalifikacyjną, dobrze będzie wyglądać jasna koszula lub elegancka bluzka, marynarka, gładkie spodnie lub spódnica w jednolitym kolorze i eleganckie buty.

Jeśli szpilki, to nie za wysokie, z zakrytymi palcami i piętami. Kolor butów powinien być stonowany i pasować do ubrania. Spódnica do kolan. Obowiązkowo cieliste rajstopy, niezależnie od pory roku. Wiem, że w upalne dni to lekkie szaleństwo ale jest to eleganckie i już. Gołe nogi nie są.

Kolory również mają spore znaczenie. Odcienie szarości, granatu, niebieskiego i białego kojarzą się z profesjonalizmem, powagą, zaufaniem. Idealnie sprawdzają się w sytuacjach biznesowych, w tym m.in na rozmowach kwalifikacyjnych. Ciemna marynarka jest niezastąpiona i zawsze doda nam profesjonalizmu.

Kolory energetyczne typu czerwień, pomarańcz, żółty i inne ciepłe kolory sprawiają, że robimy wrażenie ludzi pełnych energii i pozytywnie nastawionych do życia, ale nie dodają nam profesjonalizmu. Kiedy potrzebujemy dodać sobie pewności siebie możemy założyć jakiś element w tym kolorze ale na służbowe spotkanie niech będzie on dyskretny. Zbyt dużo czerwonego może się kojarzyć z agresją, a żółtego z beztroską.

Dobre wrażenie sprawiają też dobrej jakości dodatki: zegarek, krawat, torebka. Jeśli torebka, to podobnie jak buty, powinna być klasyczna, z dobrej jakości materiału, w stonowanym, jednolitym kolorze, idealnie czarna, granatowa lub w kolorze skóry naturalnej.

Jeśli nosisz okulary, warto je założyć. Dodają powagi i budują wizerunek osoby inteligentnej, profesjonalnej i godnej zaufania.

okulary

Kiedy natomiast staramy się o pracę na kreatywnym stanowisku, wymagającym otwartej, pełnej pomysłów głowy, możemy założyć coś bardziej swobodnego ale wciąż eleganckiego i dobrze ze sobą współgrającego.

Z dwojga złego lepiej ubrać się zbyt elegancko niż za mało elegancko.

I uniwersalna zasada: Ubranie zawsze powinno być dopasowane do sytuacji i osób, z którymi się spotkamy. Inaczej ubierzemy się na imprezę u znajomych, inaczej na rozmowę w sprawie pracy, a jeszcze inaczej na służbową kolację czy bankiet.

Gesty

Uścisk dłoni to jeden z gestów, który dużo mówi na temat naszej pewności siebie i zdecydowania. Powinien być krótki, odpowiednio silny i zdecydowany. „Śnięta ryba” zdecydowanie odpada.

uścisk dłoni

Dotykanie twarzy, zabawa włosami, pocieranie nosa, drapanie się, poprawianie kołnierzyka i mnóstwo innych drobnych gestów też nie robią dobrego wrażenia. Często świadczą o niepewności, kłamstwie, chęci ucieczki, lęku czy negatywnych intencjach. I bardzo rozpraszają rozmówcę odwracając uwagę od tego, co mamy do przekazania.

Kontakt wzrokowy

Pozytywne wrażenie robi utrzymywanie kontaktu wzrokowego z rozmówcą. Jest to jeden z najwyraźniejszych niewerbalnych środków komunikacji. Za pomocą kontaktu wzrokowego przekazujemy mnóstwo informacji o naszym nastawieniu, zainteresowaniu, odczuciach i emocjach.

Jeśli unikamy kontaktu wzrokowego robimy wrażenie nieszczerych, znudzonych albo niepewnych siebie.

Uporczywe wpatrywanie się w rozmówcę również nie robi dobrego wrażenia. Bywa przejawem agresji albo chęci wywarcia zbyt mocnego wpływu na rozmówcę. Sprawia, że nasz rozmówca zaczyna się czuć niekomfortowo.

Idealnym rozwiązaniem jest utrzymywanie kontaktu wzrokowego z rozmówcą przez większą część rozmowy. Dobrze jednak raz na jakiś czas pobłądzić wzrokiem po okolicy, pomieszczeniu w którym się znajdujemy i po chwili wrócić do kontaktu wzrokowego.

Głos

Ton głosu często zdradza nasze emocje i nastawienie. Może wyrazić strach, niepewność, radość, ekscytację, roztargnienie, zniecierpliwienie czy zdenerwowanie.

Jeśli mówimy zbyt cicho sprawiamy wrażenie niepewnych, nieprzygotowanych, wystraszonych. Nasi rozmówcy bardzo szybko przestaną nas słuchać.

Podobnie się stanie kiedy mówimy zbyt wolno, bez emocji, bez intonacji. Monotonne tempo szybko znudzi rozmówcę.

Kiedy z kolei mówimy zbyt szybko robimy wrażenie zdenerwowanych, jakbyśmy chcieli jak najszybciej skończyć i mieć to już za sobą. Często też trudno nas wtedy zrozumieć.

Idealnie jeśli mamy okazję nagrać się i odsłuchać. Wtedy można wyłapać wszystkie niedoskonałości, szczególnie denerwujące wtrącenia typu yyyyy, eeeeee, itp. Tego typu „ozdobniki” wprowadzają tylko niepotrzebny chaos do naszej wypowiedzi i odbierają przekazowi moc. Sprawiamy wtedy wrażenie osób, które nie bardzo wiedzą, co chcą powiedzieć lub nie są pewne tego, co mówią.

Uśmiech

Niezawodny w każdej sytuacji. Naturalny uśmiech na starcie zjednuje serce naszego rozmówcy i sprawia, że odbiera nas w pozytywny sposób. Ociepla nasz wizerunek i sprawia, że jesteśmy postrzegani jako szczerzy, otwarci i pewni siebie.

Uśmiech rozładowuje też stres jaki może towarzyszyć rozmowie kwalifikacyjnej lub innemu ważnemu spotkaniu.

Uśmiech

Kiedy mówimy o sobie, swoich osiągnięciach i jednocześnie się uśmiechamy, nasze osiągnięcia bardziej zapadają w pamięć, niż kiedy opowiadamy o sobie bez emocji.

Uśmiech zmniejsza dystans i pozytywnie wpływa na nasz wizerunek. Sprawdziłam, przetestowałam, polecam. Zawsze działa.

Spójność

W budowaniu wizerunku ważna jest spójność. Spójność naszego zachowania z tym, co naprawdę myślimy. Spójność tego jak wyglądamy, z tym co o sobie mówimy. Wtedy wzbudzamy zaufanie i sami czujemy się komfortowo.

Kiedy czujemy się spójni, wyglądamy adekwatnie do sytuacji i mówimy to, co myślimy, łatwiej nam osiągnąć sukces i zamierzony cel.

Łatwiej nam też wtedy budować pozytywne relacje. Jesteśmy lepiej rozumiani przez innych i sami też lepiej się czujemy.

Aby tak było, warto znać swoje atuty i je podkreślać strojem, postawą i zachowaniem. Nie zawsze jest to proste ale uważam, że czas zainwestowany w poznanie siebie i rozwijanie swoich mocnych stron to najlepsza inwestycja w życiu.

O tym, jakich pytań można się spodziewać na rozmowie kwalifikacyjnej możecie przeczytać tutaj.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o